Nixik honlapja

Ide azok jönnek, akik imádják a Harry Pottert! Felelősséget nem vállalok semmiért.:D

EZER BŰVÖS FŰ
ÉS GOMBA






Sárkányfű Kiadó

1696




Bevezetés


A növények, gyógynövények évszázadok óta a gyógyítás középpontjában állnak világunkban. A gyógynövényekkel számos kórság napjainkban már, pillanatok alatt gyógyítható, míg más nyavaják hosszabb kezelést igényelnek. A könyv azt tűzte ki céljául, hogy az e tudomány iránt érdeklődők elsajátíthassák az növényekkel való gyógyítás alapjait.

A gyógynövények szakszerű alkalmazásához hosszas tanulás és komoly ismeretek szükségesek. A könyvben a növények neve mellett minden esetben feltűntettem annak latin nevét. Fontos ismernünk ezeket, hiszen számos gyógynövénynek több elterjedt, közhasználatban lévő neve van és ezek gyakran megtévesztőek lehetnek (pl a "kutyatej" kifejezést a Gyermekláncfűre Taraxacum officinale is és a Mocsári Kutyatejre Euphorbia palustris is alkalmazzák).

Bár tény, hogy a növényekkel sok betegség meg előzhető, vagy gyógyítható, ám nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a növények nem csak gyógyhatású anyagokat, hanem esetenként igen komoly mérgeket is tartalmazhatnak.Vannak olyan növények is, melyek hatóanyagai igen kis mennyiségben gyógyíthatnak, míg nagyobb adagban akár halált is okozhatnak. Ilyenek a gyűszűvirágok, a gyöngyvirág, a tavaszi hérics, melyek szívgyógyszer alapanyagok, de csak igen kis mennyiségben. Megeshet az is, hogy - bár a növény nem tartalmaz mérgező hatóanyagot, de - allergiás reakciót vált ki.

A következő szabályokat mindig tartsuk szem előtt:

Várandós és szoptató anyák ne fogyasszanak gyógynövény készítményeket.

Csecsemőknek ne adjunk gyógynövényeket.

Soha ne használjunk belőlük egyszerre nagy mennyiséget.



Gyógynövények beszerzése és tárolása


A gyógynövények beszerzésének legbiztosabb módja, a vásárlás. Számos mugli üzletben és drogérában hozzájuthatunk a szükséges növényekhez. A beszerzés egy másik módja lehet, ha a természetből gyűjtjük őket. Ez esetben ügyeljünk arra, hogy csak annyit gyűjtsünk, amennyire feltétlenül szükségünk van. Ha leszedjük egy növény minden egyedét egy adott területen, akkor következő évre akár ki is pusztulhat! Fontos hogy, ne gyűjtsünk utak, vagy a muglik által vegyszerezett területek mellől, s a gyűjtött anyag mindig csak ép, és tiszta növényi részekből legyen. Számos növényt kertben is tarthatunk. Ha lehetőségünk van rá válasszuk ezt a megoldást gyógynövény utánpótlásunk biztosítására.

A megvásárolt gyógynövényeket, a megfelelő csomagolásban hozzák forgalomba. Az általunk gyűjtött növényeket pedig jól zárható sötét falú üvegekben tároljuk. Általános érvényű szabály hogy hűvös, száraz helyen kell tartani őket, védve a napfénytől.



Felhasználási módok


A gyógynövények felhasználása igen sokrétű. Alkalmazhatjuk őket külsőleg és belsőleg is. Készíthetünk belőlük forrázatokat (teákat), főzeteket, kivonatokat, szirupokat, krémeket, kenőcsöket stb. Az egyes elkészítési módoknál fontos hogy a növény mely részei használhatók fel. A levelek (folium), virágok (flos), hajtás (herba) hatóanyagait forrázatokkal könnyen kinyerhetjük, míg például a gyökerek (radix) hatóanyagainak kinyeréséhez főzetet, kivonatot kell készíteni. A következőkben az egyes elkészítési módok leírását olvashatjuk.


Belsőleg alkalmazott készítmények


Tea: elkészítéséhez leveleket, virágokat, szárakat használhatunk. 25g friss vagy 50g szárított gyógynövényt vegyünk fél liter vízhez. A gyógynövényt tegyük egy edénybe, öntsünk rá forrásban lévő vizet, 15-20 percig hagyjuk állni, majd szurjük le. Azokból a növényekből, melyek hő hatására elbomló anyagokat (pl. vitaminok) tartalmaznak, pár órás langyos-vizes áztatással készítünk teát, majd fogyasztás előtt egy picit felmelegítjük.
A gyógyteák némelyike mindennapi reggeli italnak vagy üdítőnek is alkalmazható. Fontos, hogy teakészítéskor ne használjunk cukrot édesítőszernek. Használjunk helyette mézet, vagy keverjük őket gyümölcsteával! (Gyümölcs tea alatt itt a fekete tealeveleket nem tartalmazó tea értendő.)
A köhögéscsillapítók hatása mézzel vagy gyümölcsszörppel ízesítve fokozható. Az étvágyjavító teákat étkezés előtt 15-20 perccel, az izzasztókat ágyban, betakarózva, a köhögés-csillapítókat napközben többször is fogyaszthatjuk. Köptető, nyákoldó, vizelethajtó és frissítő teákat este már ne igyunk.
Teakészítésre mindig kifogástalanul tiszta, szagmentes és zárható (üveg vagy zománcozott) edényt használjunk.

Főzet: a zubogó vízbe belehelyezzük az előírt mennyiségű gyógynövényt, majd lefedve még 3-5 percig forraljuk. Ezután levesszük a tűzrol, és fedő alatt 15-30 percig állni hagyjuk. Leszűrés után, cukor nélkül fogyasztható.

Kivonat: készítéséhez héjakra, magokra, gyökerekre, csonthéjas termésekre lesz szükségünk. 25 g gyógynövényhez valamivel több, mint fél liter vizet kell felhasználni. A növényi részeket törjük össze, nyomjuk szét vagy vágjuk apróra, a vízzel forraljuk fel, 10 percig hagyjuk forrni, majd a folyadékot szűrjük le.

Alkoholos kivonat: (tinktúra) Öntsünk egy rész száraz gyógynövényre öt rész szenet tartalmazó oldószert (például borpárlatot, gint vagy vodkát vízzel keverve) illetve egy rész friss növényre kétrésznyi oldószert. Két hétig hagyjuk állni, közben naponta rázzuk fel. Két hét után szűrjük le, és a gyógynövényt nyomjuk ki, majd a szűrletet öntsük egy sötét, jól zárható üvegbe. Hűvös, sötét helyen tároljuk.
Adagolás: krónikus bántalomnál naponta háromszor, akut bántalom esetén kétóránként egy-egy kávéskanálnyit vegyünk be kevés vízzel, étkezés után.

Szirup: főzetbol vagy kivonatból készül.
Cukorral: 325g cukrot és 600 ml főzetet, illetve kivonatot melegítsünk fel, amíg a cukor elolvad.
Mézzel: mérjük meg a főzet, illetve kivonat súlyát, adjunk hozzá a negyedrészének megfelelő súlyú mézet, lassú keverés mellett melegítsük addig, amíg be nem sűrűsödik. A habot szedjük le.
Adagolás: krónikus bántalom esetén naponta négyszer négy (gyermekeknél két) evőkanállal, akut bántalomnál kétszeres mennyiség szükséges.


Külsőleg alkalmazott készítmények, eljárások


Kenőcsök (krémek): öntsünk 450 ml olívaolajat és 50 g méhviaszt egy tűzálló formába, adjunk hozzá annyi gyógynövényt, amennyit az oldószer elfed. Vízfürdőben melegítsük fel több órán keresztül, majd egy szűrőkendőn keresztül szűrjük le. A meleg olajat öntsük üvegekbe.
Krémekhez keverjünk bele pár csepp illóolajat vagy tinktúrát, főzetet vagy kivonatot.

Dunsztkötés (párakötés): a friss gyógynövényt (levelet, szárat, gyökeret) szétnyomkodva, a szárítottat porrá törve, forró vízzel keverjük ki pasztának. Ezután helyezzük a gyógynövényt két réteg géz közé, tegyük egy könnyű pamutkötéssel az érintett felületre, és tartsuk melegen.

Borogatás: egy tiszta ruhát mártsunk forró vagy hideg főzetbe, vagy csavarjuk ki és tegyük az érintett felületre. Hatékony menstruációs, derék- és ízületi fájdalmak esetén.

Gyógynövényolaj: (nem az illóolaj!) az apróra vágott gyógynövényt tegyük egy jól zárható kis üvegbe, öntsünk rá annyi mandula-, napraforgó- vagy olívaolajat, amennyi elfedi, két hétig hagyjuk napos helyen állni, de naponta rázzuk fel. Végül öntsük le az olajat, a maradékot finom kendőn keresztül nyomjuk ki és az olajat töltsük légmentesen záródó, sötét üvegbe.

Gyógynövényfürdő: használhatunk friss vagy szárított gyógynövénnyel telt vászonzacskót, tömény főzetet, illetve illóolajat. A vászonzacskót lógassuk a vízbe, míg a főzetet és illóolajokat öntsük a vízhez. A hatóanyagok a légutakon és a bor kitágult pórusain át szívódnak fel.
Gondoljunk bele, milyen kellemesen ellazít, altat egy melegvizes fürdő, s ha még teszünk bele idegerősítő, nyugtató, feszültségoldó gyógynövényeket, illóolajokat, megsokszorozhatjuk ezt a hatást!



Gyógynövények A-tól Z-ig

Akác (Robinia pseudoacacia)

Telepített, gyorsan növő fa. Fehér, pillangós virágai májusban nyílnak, lehajló fürtvirágzatban állnak. Levelei szórt állásúak, páratlanul szárnyasan összetettek. Levélkéi oválisak, ép szélűek. Termése lapított, barna hüvely, 4-10 vese alakú maggal. Mindenütt fellelhető az utak mentén, s sokfelé alkot kisebb-nagyobb erdőségeket is. Kedveli a levegős talajokat, homoktalajok megkötésére használják. Májusban nyíló virágait, frissen gyűjtjük.

A virág amellett, hogy kitűnő mézelő, görcsoldó, és enyhe hashajtó hatású is, valamint teákban ízjavító. Használják hörghurut ellen és köhögés csillapítóként. Megakadályozza a túlzott gyomorsav termelődést.

***

Bodza (Fekete bodza - Sambucus nigra)

Erdők szegélyének, akácosok 3-6 méter magas cserjéje, fácskája. Vigyázni kell, mert a gyűjtők össze szokták keverni a gyalogbodzával (S. ebulus), amitől azonban könnyű elkülöníteni. A gyalogbodza ellenben a fekete bodzával télen elfagy. Virágai fehérek, sötétibolyás porzókkal, míg a fekete bodza virágai sárgásfehérek, és kellemesen illatosak. A gyalogbodza bogyói éretten is felfelé állnak és apróbbak, mint a fekete bodza lefelé lógó termései. A gyalogbodza virága nagy mennyiségű mérgező anyagot tartalmaz (tilos gyűjteni).

A fekete bodza augusztus közepén érik, amikor a bogyók egyöntetűen feketék. Virága és érett bogyója jó lázcsillapító, izzasztó, enyhe hashajtó. A kellemes, muskotályos ízű, illatú teát a gyógyászatban izzasztásra használják, de köhögéscsillapítóként is ajánlható. A szárított bodza íztelen, a kicsik nem kedvelik. Nekik bodzaszörpöt, lekvárt vagy mentával, csipkével, kamillával készült teakeveréket adjunk.

***

Búzavirág (Kék búzavirág - Centaurea cyanus)

Fél méter magas, évelő növény. Szára szürke, fészkes virága kék, ritkán vörös színű. Májustól szeptemberig virágzik. Levelei széles lándzsásak, az alsók 3 szeletre szeldeltek, pókhálós-molyhosak. Szántókon gyakorta találkozhatunk vele. Virága forrázatát külsőleg szemgyulladás borogatására és toroköblítoként használják. Szárítva étvágyjavító, görcsoldó és erősítő, vérnyomás csökkentő teakeverékekhez adják.

***

Cickafark (Közönséges cickafark - Achillea millefolium)

Leveleik hosszúkásak, 2-3 szorosan szárnyasan szeldeltek, csipkeszerűek. Fészkes sátorvirágzata fehér színű, s július-augusztus folyamán virít. Kaszat termése kissé összenyomott, ovális. Gyomtársulásokban úton-útfélen megtalálható.

Gyógyászati felhasználásra a virága, illetve a virágos szára kerül, amit ajánlatos erős napsütésben szedni, mert ilyenkor a legtöbb benne az illóolaj.

A cickafarkfű-teát ajánlják meghűlés esetén, de ez a növény a nők számára igazán hasznos, mivel nagyon kedvezően befolyásolja a női medence szerveit. Külső és belső vérzések, nyílt sebek gyógyítására is használják, de pakolást tehetünk belőle napégésre is. Elősegíti a gyorsabb gyógyulást, és a fájdalmas gyulladás megszűnését. Migrén, fejfájás, frontérzékenység esetén is igen hatásos.
A cickafark közvetlenül és nagymértékben hat a csontvelőre és így fokozza a vérképződést.

Tea: 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adunk 1/4 liter vízhez, leforrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
Tinktúra: Egy üveget megtöltünk napos idoben szedett cickafarkvirággal, leöntjük 38-40 %-os gabona-, vagy gyümölcspálinkával. Két hétig állni hagyjuk a napon vagy a tűzhely közelében.
Ülőfürdő: 100 g cickafarkfüvet (az egész növényrol van szó) éjszakára hideg vízbe áztatunk, másnap felforraljuk és hozzáöntjük a fürdővízhez.

***

Citromfű (Melissa officinalis)

Elágazó, 50-100 centiméteres hajtásrendszer jellemző rá, négyszögletes, fehéres-lilás szárral. Levelei keresztben átellenesek, nyelesek, széles tojásdadok, vagy szív alakúak. A levéllemez széle tompán fűrészes szélű. Virágzata, mely június és szeptember nyílik, laza, levélhónalji álörvös füzér, kevés fehér ajakos virággal. Erdős, sziklás, cserjás élőhelyeket szereti (hazánkban többnyire csak termesztéssel hozzáférhető). Felhasználásra a virágzó szára kerül, amit teaként készíthetünk el.

Illóolajának köszönhetően ha a a növényt ujjaink között elmorzsoljuk, kellemes citrom illatot áraszt. Vírusölő hatású, megszünteti a székrekedést, görcsoldó, csökkenti a lázat és a vérnyomást, enyhíti a stresszt, fáradtságot. Hasznos lehet allergia és lázhólyagocskák esetén. Fűszerként is alkalmazhatjuk.

***

Csalán (Urtica dioica)

Évelő kétlaki növény. Hajtása 20-150 centiméter magas, keresztben átellenes, szíves-tojásdad, fűrészes szélű levelekkel. Virágzása június-szeptember közés esik. Termése makkocska. Vízparti ligetekben, erdei vágásokban, gyomtársulásokban sokfelé elterjedt növény.

A csalán egyike a leghasznosabb gyógynövényeinknek. Egy egész sor értékes anyagot (pl: A, B, C, K, U vitaminok). Felhasználjuk lefosztott levelét, hajtását 30-40cm-es szárral és gyökerét.

A népi orvoslásban a csalántea hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak, lépmegbetegedések, a gyomor és a légzőszervek hurutos megbetegedései, gyomorgörcsök és -fekélyek, bélfekélyek és tüdőmegbetegedések ellen javallt. Vírusos megbetegedésektől és baktériummal fertőzött váladékoktól ugyancsak hatásosan véd.

Tea: 1 púpozott teáskanál csalán 1/4 liter vízhez: csak forrázzuk rövid ideig áztatjuk.
Csalántinktúra: A tavaszi vagy ősszel kiásott gyökereket kefével megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük. 38-40%-os gabonapálinkával felöntjük és valamilyen meleg helyen 14 napig állni hagyjuk.
Lábfürdő: Két maréknyi, kefével és vízzel alaposan megtisztított csalángyökeret és friss csalánt 5 liter vízben egy éjszakán át áztatunk és másnap felforralunk. Amilyen melegen csak bírjuk, 20 percig áztassuk bele lábainkat. A csalán a lábfürdő idején is bennmarad a vízben. Ezt a lábfürdőt újra felmelegítve, kétszer-háromszor is felhasználhatjuk.

***

Csipkebogyó (Vadrózsa -Rosa sp.)

A vadrózsa (Rosa canina) hazánk erdőszéleinek, bozótjainak mindenki által jól ismert szúrós cserjéje.Felhasználásra áltermése, a csipkebogyó kerül.

Közismert vitaminforrás (A, B1, B2, C, K, P vitamin valamint vas, magnéziumtartalmú), és szeptembertől gyűjtik. Tea, szörp, bor, lekvár alapanyaga, érfal erosítő, májat, immunrendszert serkentő, vesekő elleni szer. A piros virágúak sziromleveleinek kivonata rovarcsípések, égési sérülések kiegészítő kezelésére jó.

***

Dió (Közönséges dió - Juglans regia)

Idős példányai a kertek díszei, de fasorokban is előfordul. A közönséges dió termése magas fehérjetartalmú, hasznos táplálék kiegészítő. Külsőleg fertőtlenítő, sebgyógyító hatású. Használják hajbarnító olajokban is. Levélből fozött tea segít emésztési zavarok, székrekedés, étvágytalanság esetén alkalmazható. Szemgyulladásnál borogatószerként használják. Főzete segít a pattanások elmulasztásában, tetvek vagy más nemkívánatos rovarok eluzésére, és erős hajhullás kezelésére úgy, hogy a főzettel alaposan dörzsöljük be a fejbőrt.
Szentiván előtt (június közepe) szedett zöld dióból (ennek még nem csontos a héja) kitunő dióesszencia készíthető, amely tisztítja a májat, a gyomrot és a vért, megszünteti a gyomorgyengeséget és a bélpangást.

Elkészítése: körülbelül 20db. négyfelé vágott zöld dióval megtöltünk egy széles szájú üveget, leöntjük 1 liter gabonapálinkával, úgy hogy 2-3 ujjnyira ellepje a diót. Az üveget jól lezárva 2-4 hétig a napon vagy más meleg helyen tartjuk. Utána leszűrjük és palackokba töltjük. Alkalmanként egy tele kávéskanállal fogyasztunk belőle.
Ízletes diólikorhöz jutunk, ha a zöld diót 2-3 szegfűszeggel, 1 fahéjjal, egy kis darab vaníliával és egy fél narancs héjával ízesítjük. 1/4 liter vízben megfőzünk 500 gramm cukrot és ezt lehűtve hozzáöntjük a leszűrt dióeszenciához.
Teakészítés: 1 púpozott teáskanál apróra vágott diólevelet 1/4 liter forró vízzel leöntünk, majd állni hagyjuk.
Fürdőhöz 100 gramm, lemosáshoz egy púpozott teáskanálnyi összeaprított levelet veszünk, 1/4 liter vízbe áztatjuk. Erős fürdőhöz dupla mennyiséget veszünk.

Ezenkívül használható mindenfajta fizikailag fáradt izomra, zúzódásokra, ínszalag megnyúlásából eredő fájdalomra, véraláfutások gyors eloszlatására (ütésből eredőekre), megrándult testrész fájdalmának enyhítésére. (Sebbe ne kerüljön!)

***

Fokhagyma (Allium sativum)

A fokhagyma a népi orvoslásban leggyakrabban és legrégebben alkalmazott gyógyszerek, és betegségmegelőző szerek egyike. Jótékony gyógyhatásáról sok tapasztalat gyűlt össze. Tápértéke jelentős, mert szénhidrátot, fehérjét, fontos ásványi anyagokat, illóolajat, és C-vitamint tartalmaz. Csökkenti a vér koleszterin szintjét. Illóolaja erős baktérium-, vírus-, gomba- és féregpusztító hatású. A kilélegzett levegővel a tüdőn át távozik, és közben érvényesül fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatása. Főzéssel csak vitamintartalmából veszít. Pirítóssal meleg, mézes hársfa- vagy mentatea illik hozzá, mivel ezek fokozzák a gyógyhatását. Különösen jó gyógyhatású torok- és mandulagyulladások kezelésének támogatásában. Hatására kidugul az orr, fertőtlenítődik a gyomor-bélrendszer, javul az étvágy! A téli, náthás időszakban ajánlott legalább hetente egyszer nyers fokhagymát enni.

***

Fehér fűz (Salix alba)

Nedves területek, folyópartok kétlaki fája. Felhasználható részét a kérge adja. Összehúzó hatásánál fogva alkalmazható belső vérzések és bélhurut esetén. Hideg áztatás vagy főzet formájában láz és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő. Külsőleg fagyott testrészek kezelésére is használható.

***

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Utak mellett, művelt területeken, kertekben gyakori, mindenki által jól ismert növény. Gyógyítás céljára felhasználható a gyökere és a levele. Elkészítése saláta és kivonat formájában lehetséges, mint epe-, vizelethajtó, reumatikus fájdalom csökkentő, általános erősíto, méregtelenítő, salaktalanító. Levelei, melyek akár megmosva nyersen is fogyaszthatóak, C- és B-vitamint, K-sót tartalmaznak. (Gyermekeknél a túl sok tejes lé fáradtságot vagy hasmenést eredményezhet.)

***

Hárs (Nagylevelű hárs - Tilia platyphyllos)

Nyirkos, sziklás szurdokerdőkben, ligeterdőkben, de utak mentén, házak körül is megtalálható lombhullató fa. Felhasználásra a virága kerül, aminek teája izzasztó, köhögéscsillapító, kellemes mézízű, és a kicsik is kedvelik. Melegítő hatása és keringést serkentő tulajdonsága miatt télen teának is kiváló. Több liter elfogyásztása esetén szívdobogás-érzést (palpitatio) okozhat!

***

Kakukkfű (Kerti kakukkfű - Thymus vulgaris)

Hazánkban vadon nem nő, csak közeli rokona a kisebb illóolaj hozamú és termetű mezei kakukkfű (T. serpyllum), ami pusztai rétjeinken, alföldi fenyveseinkben fordul elő. A kerti kakukkfű levele, fiatal hajtása közkedvelt fűszer. Fertőtlenítő hatású, a virágzó hajtásvégekből készített tea kiváló hörghurut, asztma és szamárköhögés ellen, serkenti a vérkeringést, a vizelet-kiválasztást. Ha a reggeli kávét helyet egy csésze kakukkfűteát iszunk érezhetjük, hogy jobban frissít és egészségesebb mint a kávé. A fürdő gyerekeknél nyugodt alvást, felnőtteknél pedig megszünteti az ideges túlfeszítettséget és depressziót. Olaját bénulás, szélütés, izomsorvadás, és ficam esetén használjuk.

Teakészítés: 1 púpozott teáskanálnyi kakukkfüvet leöntünk 1/4 liter forrásban levő vízzel, majd állni hagyjuk.
Légúti megbetegedéskor, tüdoasztma, szamárköhögés esetén használják a kakukkfűés a lándzsás útifű 1:1 arányú keverékét. Egy pohár hideg vízbe egy szelet citromot és egy teáskanálnyit az előbb említett keverékből ázni hagyunk fél percig. A teát jó forrón kell fogyasztani kortyonként. Naponta 4-5 csészével fogyasszuk! Tüdőgyulladás veszélye esetén óránként kortyolgassuk a friss teát.

Fürdő: egy teljes fürdőhöz 200 gramm növény szükséges.
Kakukkfű-tinktúra: déli napsütésben szedett virágzattal lazán megtöltünk egy üveget, 38-40%-os gyümölcs vagy gabonapálinkával felöntjük és két hétig állni hagyjuk a napon.
Kakukkfű-olaj: déli napsütésben szedett virágzattal lazán megtöltünk egy üveget, és hidegen préselt olívaolajjal felöntjük, úgy hogy az olaj két ujjnyi vastagon ellepje. Két hétig meleg helyen állni hagyjuk.
Kakukkfű-szirup: napfényes időben szedett virágját és szárát üvegbe töltés közben vizes kézzel benedvesítjük. Nyerscukorral felváltva rétegesen rakjuk, közben jól lenyomkodjuk. Körülbelül 3 hétig hagyjuk állni a napon. Amikor leszűrjük a cukorral átitatott növényt, kevés vízzel lemossuk, amit a sziruphoz öntünk. Ezt a szirupot aztán lassú tűzön, a legkisebb fokozaton dunsztoljuk, főzni nem szabad. A szirup se túl hideg, se túl sűrű ne legyen, ezért egyszer-kétszer lehűtjük, hogy megnézhessük az állagát. Ezekután egy nagyon ízletes valamit kapunk, ami erősíti az immunrendszert, és segít meghűlés esetén, feltéve, ha étkezés előtt elfogyasztunk belőle egy keveset. Belsőleg gyerekeknél ne használjuk.

***

Kamilla (Matricaria chamomilla)

Szikes legelőkön, utak mentén gyakori növény. Nemesített fajtáit termesztik. Virágzáskor, napos, déli órában szedik. Hatásos gyulladás csökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó. Inhalálása csökkenti a szénanáthát és a hurutot, valamint kiváló meghűlésre, influenzára, légúti panaszokra. Ha feszültek, kimerültek vagyunk egy fürdő csodákra képes. A kamillás fürdők és lemosások nyugtatóak az egész idegrendszerre. Álmatlanságnál is alkalmazható. Külsőleg gyulladt szem, kötőhártya-gyulladás, viszketőés nedvedző bőrkiütések borogatására és lemosására, fogfájáskor öblögetésre, sebek lemosására használjuk a kamillát.

Alkalmazható továbbá belsőleg puffadás, hasmenés, kiütés, gyomorbántalmak, gyomorhurut, menstruációs zavarok, a menses kimaradása és egyéb altesti panaszoknál. A kamilla megkönnyíti a székelést, anélkül, hogy meghajtaná az embert.


Teakészítés: 1púpozott teáskanál kamillát adunk 1/4 liter vízhez, csak forraljuk, majd rövid ideig állni hagyjuk.
Ülőfürdő: 2 maroknyi kamillát veszünk, arcfürdohöz és hajmosáshoz mindig egy-egy maréknyi kamillavirágot leforrázunk és állni hagyunk.
Borogatás: 1/4 liter forrásban levő tejbe, púpozott evőkanál kamillát öntünk, rövid ideig állni hagyjuk, leszűrjük és meleg borogatásra használjuk.
Kamillás gőzölés: egy púpozott evőkanál kamillát egy liter vízzel leforrázunk. Törülköző alatt inhalálunk.
Növénypárna: Vászonzacskót megtöltjük szárított kamillavirággal és lezárjuk. Valamilyen száraz edényben (serpenyőben) felmelegítjük és a testre helyezzük, így fajdalom csillapító hatású.
Kamillaolaj: Egy kis üveget megtöltünk napfényes időben gyűjtött friss kamillavirággal és hidegen préselt olívaolajjal öntjük tele, hogy az olaj ellepje a növényt. Az üveget jól lezárva két hétig a napon tartjuk, majd hűtoszekrényben tároljuk.

***

Körömvirág (Calendula officinalis)

Gyógyítás céljából virágát használjuk fel. Elsősorban gyulladás csökkentőként és bőrápolóként használjuk, de a viszér és vénagyulladást is tünetmentesen gyógyítja. Fertőtlenítő hatású, javítja a keringést, elősegíti a sebgyógyulást, görcsoldó, vizelethajtó, összehúzó, enyhíti a menstruációs görcsöket, erősíti az immunrendszert, csökkenti a hasmenést és enyhíti a vérzést. Alkalmazzák a gyomor és bélrendszer betegségei, gyomorgörcsök és fekélyek, vastagbélgyulladás esetén. Vírusos megbetegedések és baktériummal fertőzött váladékok ellen is segít teája. A látás javul, ha a szemet langyos teájával borogatjuk. Hasznos elsősegélyként sebek és horzsolások esetén. A friss lé megszünteti a máj és pigment foltokat, vérömlenyeket, szemölcsöket és a rühességet.

Borogatás, de leginkább kenőcs formában segíti a sebek gyors és szép gyógyulását, és a nagyobb sebeknél előforduló hegek fájdalmas húzódásait, és a lábgombásodást is orvosolja. (A körömvirág terhesség alatt belsőleg nem alkalmazható!)

***

Levendula (Lavandula angustifolia)

Hazánkban termesztik. Virágos hajtását a virág teljes kinyílása előtt gyűjtik. Június közepétől virágzik. Belsőleg tea, tinktúra formájában nyugtató, görcsoldó, megszünteti a székrekedést, nyákoldó, méregtelenítő, fájdalomcsillapító, hangulat- és étvágyjavító, fertőtlenítő hatású. Segíthet álmatlanság esetén is. Illóolaja külsőleg reuma, gyomor- és bélpanaszok kezelésére használatos. Olaja segíti a kisebb sebek, ekcémák gyógyulását.

***

Macskagyökér (Valeriana officinalis)

Az üde láp- és mocsárrétek, kaszálók gyakori faja és júliusban virágzik. Gyógyászati szempontpól a gyöktörzse és a gyökerei a felhasználhatóak, amiket mint nyugtató, és feszültségoldó alkalmaznak. Megnyugtat, lecsillapít, ellazít, és ezáltal elősegíti a jobb alvást. Különösen erős stressz helyzetekben jó szer. Lazító hatásával segít az erőgyujtésben. Ideges nyugtalanság és álmatlanság esetén bevált egy nyugtató fürdő, macskagyökér-kivonattal. Alvászavarok esetén teája citromfüvel, komlóval keverve megszüntetheti a panaszokat. Ideges szív- és gyomorbántalmak esetén a galagonya és macskagyökér tinktúráját együtt használják. Számtalan nyugtató gyógyszer alapanyaga (pl. Valeriana, Legatin).

***

Orbáncfű (Közönséges orbáncfű - Hypericum perforatum)

Hazánkban gyér záródású lombos erdők tisztásain, legelőkön, homokpusztákon, árokparton eloforduló növény. Felhasználható része a virágos hajtás. Nyugtató, mikrobaölő (hasznos az emésztőrendszer problémái esetén), méregtelenítő, vizelethajtó, szabályozza a menstruációt, javítja a kedélyt. Kitunő segítség lehet ideges szív- és gyomorpanaszok esetén is, ilyenkor érdemes más gyógynövényekkel (citromfű, levendula, szúrós gyöngyajak, hársfa) kombinálni. Alkalmas gyomorfekély megelőzésére, hámosító, enyhe görcsoldó, valamint vírusos betegségek ellen. Használják: főzet/tea, kivonat, olaj formájában (gyulladásgátló, gyógyítja az égési sérüléseket, sebeket). Az orbáncfű fényérzékenységet okoz!

***

Pipacs (Papaver rhoeas)

Hagyományos szántóföldi gyomnövényeink egyike. Ugarokon, friss parlagokon is megjelenik. Vörös színű sziromleveleit kell gyűjteni. Nyálkaoldó, idegcsillapító hatású, így forrázatát toroköblítőként, mellfájásra, köhögésre, tüdőbajra, valamint szemborogatóként használják.

***

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

Réteken, legelőkön, utak szegélyén gyakori évelő növény. Levelének forrázatát hasmenés, gyomorégés és köhögés ellen használják. Előnyös hatású hörghurut és garathurut esetén. Vértisztító teák állandó alkotórésze. Külsőleg sebgyógyító, akár frissen szedve is.

***

Fehér üröm (Artemisia absinthium)

Parlagokon, bolygatott területeken gyakori évelő növény. Teljes föld feletti virágzó hajtását (max. 50 centit) gyűjtik. Étvágyjavító és epeműködést serkentő teákban, ürmösborokban és keserű likorökben (abszint ital) használják. Nagy adagban illetve nagy töménységben a közponi idegrendszert károsíthatja! Illóolaját görcsoldó és reumás fájdalmakat enyhítő bedörzsölő szerekben és illatszerekben is alkalmazzák.

***

Fekete üröm (Artemisia vulgaris)

Könnyen összetéveszthető a fehér ürömmel (A. absinthium), de gyógyhatásukban nincs nagy eltérés. Virágzó hajtásának felső, legfeljebb 40 cm hosszú részét (esetleg a gyökerét) gyűjtik. Teája étvágyjavító, epeműködést serkentő, görcscsillapító, idegerősítő.

***

Vasfű (Közönséges vasfű - Verbena officinalis)

Utak, árkok szegélyének gyakori, kétéves, vagy évelő növénye. Július-szeptember között virágzik. Gyógyászati céllal felhasználható a virágos szára. Görcsoldó, nyugtató, összehúzó hatású, fokozza a tejkiválasztást, vizelethajtó, szabályozza a máj működését. Teáját fogínyvérzésnél öblögetésre, tinktúráját/kenőcsét horzsolásoknál, rovarcsípéseknél használják. Terhesség alatt nem alkalmazható.)

***

Zsálya (Salvia officinalis)

Gyógyászati szempontból kétféle zsályát különböztetünk meg. Az első a mezei zsálya, mely legelőkön, réteken lelhető fel. Jellegzetes sötétkéklilás virága van, melyből aromás illat árad. E virágot leginkább csak toroköblögetésre vagy zsályaecet előállításához használjuk, aminek gyógyhatása megegyezik a tea gyógyhatásával. E növény száraz, napos időben illóolajokat termel, így célszerű napos időben, déltájban szedni és árnyékos helyen szárítani. A levelét még a virágzás előtt gyűjtsük be, májusban és júniusban. Ez a növény minden szájüregi gyulladástól megszabadít.

A másik zsályafaj a kerti vagy más néven orvosi zsálya. A mezei zsályához képest nagyobb a gyógyereje. Gyulladás csökkentő hatású, erősíti az immunrendszert, segíti az emésztést, görcsoldó, étvágyerősítő. Teaként eredményesen használják görcsök, gerincvelőbántalmak, mirigy-megbetegedések és végtagreszketés esetén. Ezeknél a betegségeknél naponta két csésze zsályateát kel meginni kortyonként. A tea nagyon jól hat a beteg májra, megszünteti a puffadást és segít a bélproblémákon. Tisztítja a vért és nyálkátlanítja a légzőszerveket és a gyomrot. Külsoőleg tea formájában, inhalálva és/vagy öblögető szernek, torok és szájüreggyulladás, megfázás, hurut, továbbá a fogban lévő gennygócok kezelésére javallt. Mandula gyulladáskor a zsályatea az ideális megoldás! Rovarcsípésre is tehetünk szétmorzsolt zsályalevelet.


Teakészítés:
1 teáskanál zsályát adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
Zsálya-ecet: mezei zsálya virágjával lazán megtöltünk egy üveget, natúr ecetet öntünk rá, úgy hogy a virágot belepje. Az üveget két hétig napon, vagy más helyen állni hagyjuk.
Ülőfürdő: két maréknyi levelet éjszakára hideg vízben áztatunk. Másnap felforraljuk és a felmelegített kivonatott az fürdővízhez öntjük.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 4
Heti: 43
Havi: 38
Össz.: 32 295

Látogatottság növelés
Oldal: Álmok könyve
Nixik honlapja - © 2008 - 2024 - nixi-oldala.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »